Archiwalny Fotoplastikon do 6 września
To bardzo dobra wiadomość dla miłośników historii i czarno-białych fotografii, ale nie tylko! Każdy przechodzień ciekawy co kryje się w stylowym, drewnianym obiekcie na jarosławskim rynku (od strony ul. Grodzkiej), może zaglądnąć do niego przez specjalne okulary i przenieść się np. do atelier jarosławskiego fotografa z okresu międzywojennego. Archiwalny Fotoplastikon będzie gościł jeszcze w Jarosławiu do 6 września. Zapraszamy!
W pierwszym tygodniu roku szkolnego razem z Narodowym Archiwum Cyfrowym zapraszamy także uczniów do „podglądnięcia” jak nasze miasto i region prezentowały się w latach 20. i 30. XX wieku. Taką możliwość dają nam współczesne technologie oraz opracowane cyfrowo zdjęcia w formacie 2D i 3D. Oprócz ciekawej lekcji w plenerze, to też świetna okazja do zaznajomienia się z samą instalacją – fotoplastikony jako urządzenia, które odeszły do przysłowiowego lamusa, nie są znane współczesnej młodzieży.
Dla przypomnienia:
Archiwalny Fotoplastikon to kontynuacja cyklicznego projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności w wielu miastach Polski. Podczas tegorocznej edycji fotoplastikon był już prezentowany w Piotrkowie Trybunalskim i Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a po Jarosławiu odwiedzi także Bydgoszcz.
Organizatorem wystawy jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Partnerami są: Miasto Jarosław, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Archiwum Państwowe w Przemyślu. Fotoplastikon zapewnia Fundacja Koncept Kultura. Fotografie pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Przemyślu. Dziękujemy za miłą współpracę!
Czytaj również
-
Kultura31.10.2024
-
Kultura09.10.2024
„MOC Bibliotek" dla dzieci
-
Kultura27.09.2024
Jarosławianin najlepszym DJ Polski 2023 roku
-
Kultura10.09.2024
Narodowe Czytanie 2024 w Jarosławiu – wspólne czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego
-
Kultura23.08.2024
Stowarzyszenie Muzyka Dawna u burmistrza
-
Wydarzenia13.08.2024
XXXII Festiwal muzyki dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”