Konferencja „MICHAŁ NIEZNANY”

Konferencja „MICHAŁ NIEZNANY”

Dziś 80. rocznica śmierci patrona naszego miasta  – bł. Michała Czartoryskiego, dominikanina, kapelana Powstania Warszawskiego i męczennika II wojny światowej. Wczoraj, w przeddzień tej wyjątkowej rocznicy, w klasztorze oo. Dominikanów odbyła się konferencja naukowa pt. „MICHAŁ NIEZNANY”.

Konferencja Autor: UMJ

Konferencję otworzyli wspólnie - o. Marek Grubka OP (Przeor klasztoru oo. Dominikanów w Jarosławiu) oraz o. Łukasz Wiśniewski OP (Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów), który mówił:

„Gdy patrzymy na historię naszej Polskiej Prowincji Dominikanów to możemy być zaskoczeni, dlatego, że przez całe wieki nie mieliśmy świętych/błogosławionych, którzy zostaliby wyniesieni na ołtarze. U początków naszej prowincji, w XIII w. mamy duet świętych fundatorów (…) i musieliśmy czekać aż do XX w., aby kolejny współbrat został wyniesiony na ołtarze. (…)

Być może właśnie dzisiaj, gdy żyjemy w sytuacji zagrożenia, bo za naszymi granicami trwa wojna - bł. o. Michał może stać się dla nas inspiracją i patronem postaw obywatelskich, szlachetnych i na trudne czasy oraz na trudne wyzwania społeczne i polityczne, z którymi przychodzi nam się dzisiaj mierzyć.

(…) Był to również przez lata piękny znak, że władze miasta zdecydowały się obrać bł. o. Michała jako patrona, widząc w nim wzór cnót obywatelskich, zaangażowania społecznego, który dziś może być naśladowany i w naszych czasach wprowadzany w życie społeczne (…)”

W wydarzeniu udział wziął również burmistrz Marcin Nazarewicz, który w swym wystąpieniu zaznaczył, iż bł. o. Michał Czartoryski towarzyszy i patronuje mu od początku kadencji.

W programie spotkania znalazło się 10 referatów, których tematyka przybliżyła nam „nieznane” fakty z życia naszego patrona. W konferencji wzięli udział prelegenci z Polski i z za granicy: o. mgr Dariusz Kantypowicz (Warszawa), o. mgr Marek Miławicki OP (Kijów), dr Iwona Długoń (Kraków), dr Elzbieta Wiater (Kraków), dr Katarzyna Matyja (DIH), o. mgr Łukasz Woś (Warszawa), mgr Marcin Sanak (APPD), o. prof. Tomasz Gałuszka OP (DIH) o. dr Marek Grubka (Jarosław) oraz ks. dr Bogusław Gut (WSD w Przemyślu)

Organizatorami konferencji byli: Dominikański Instytut Historyczny w Krakowie oraz Klasztor OO. Dominikanów w Jarosławiu

Patronat honorowy objął ks. abp Adam Szal, ordynariusz Archidiecezji Przemyskiej.

Więcej zdjęć na profilu        FB