XII sesja Rady Miasta z podziękowaniem dla jarosławianek
Podziękowanie jarosławiankom, które udzieliły pomocy poszkodowanym w zdarzeniu na ul. Elektrownianej; przyjęcie 20 uchwał w tym ws. ogłoszenia roku 2025 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 650-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Jarosław; zapoznanie się z informacją o stanie mienia komunalnego, zasobów mieszkaniowych i lokalowych oraz sprawozdaniem międzysesyjnym burmistrza, a także omówienie bieżących spraw i potrzeb mieszkańców w „wolnych wnioskach” - tak przebiegała XII sesja Rady Miasta, której obrady odbyły się w miniony poniedziałek, 17 lutego br.

7 lutego br. media obiegła informacja o brutalnym ataku na ul. Elektrownianej w Jarosławiu; do tej pory wiele emocji wzbudza także wśród mieszkańców. W zdarzeniu ucierpiało trzech nastolatków, którzy z obrażeniami trafili do szpitala. Do uratowania im życia przyczyniły się osoby, które przypadkowo znalazły się w pobliżu; nie zawahały się szybko i właściwie zareagować. Tuż przed rozpoczęciem XII sesji Rady Miasta Jarosławia bohaterkom: Annie Welc-Kajder, Katarzynie Greli oraz Sylwii Bączek-Krzeptoń za odwagę, gotowość do szybkiego, skutecznego działania i empatię podziękowania złożyli przewodniczący rady Piotr Kozak, wiceprzewodniczący Janusz Szkodny oraz Kornel Polit, a także burmistrz miasta Marcin Nazarewicz. Okolicznościowy list wraz z bukietem kwiatów osobiście odebrały Panie Katarzyna i Sylwia.
***
Przed przystąpieniem do realizacji porządku obrad, na wniosek przewodniczącego rady, jednogłośnie został wprowadzony dodatkowy projekt uchwały nr 20 ws. ogłoszenia roku 2025 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 650-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Jarosław.
Przewodniczący poinformował także o zmianie składu klubu „Wybieram Jarosław - Prawo i Sprawiedliwość”, do którego dołączył radny Sebastian Kogut. Obecnie klub tworzą: Piotr Baran, Piotr Kozak, Agnieszka Rodzinka-Głąb, Katarzyna Szajowska, Janusz Szkodny – przewodniczący, Mariusz Walter, Sebastian Kogut. Wykaz wszystkich klubów dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej UMJ, w zakładce: Kluby radnych
Rada Miasta rozpoczęła obrady od jednogłośnego przyjęcia protokołu z XI sesji RM z 27 stycznia br. Zgodnie (100% za) podjęła także 17 uchwał m.in.
• ws. zmian w budżecie na 2025 rok,
• wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązania wykraczającego poza rok budżetowy w związku z realizacją inwestycji dot. rozbudowy ul. Misztale w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg,
• ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Jarosławia na 2025 rok,
• ws. nabycia udziałów w nieruchomości na rzecz Gminy Miejskiej Jarosław,
• ws. wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości,
• zmieniającą uchwałę ws. utworzenia dzielnic na terenie miasta wraz z poprawką Komisji Głównej,
• zmieniające uchwały ws. statutów Dzielnic nr I, II, III, IV, V, VI,
• ogłoszenia roku 2025 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 650-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Jarosław.
Radni, przy jednym głosie wstrzymującym, podjęli kolejne 2 uchwały:
• ws. przyjęcia regulaminu udzielania dotacji, składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla beneficjentów końcowych w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” – II nabór wraz z poprawką Komisji Infrastruktury Technicznej (20 radnych za, 1 się wstrzymał),
• zmieniającą uchwałę ws. statutu Dzielnic nr VII (19 radnych za, 1 się wstrzymał).
Największe emocje wzbudził projekt uchwały nr 11 ws. zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury wraz z poprawką Komisji Kultury i Sportu. Przed przystąpieniem do jego procedowania, w ramach debaty publicznej, przewodniczący rady umożliwił wypowiedzenie się obecnym na sesji gościom - przedstawicielom organizacji pozarządowych. Głos zabrały: dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, prof. UR – reprezentująca Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich oraz Elżbieta Rusinko – prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kresów” w Jarosławiu.
Głosowanie uchwały poprzedziła kilkugodzinna dyskusja radnych, a na pojawiające się pytania odpowiadali: burmistrz miasta Marcin Nazarewicz, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomasz Wywrót oraz dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska. Ostatecznie za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, przeciw było 8 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Treść uchwały dostępna po kliknięciu w hasło > TUTAJ
Podczas lutowej sesji radni mieli także możliwość zapoznania się z informację o stanie mienia komunalnego, zasobów mieszkaniowych i lokalowych oraz sprawozdaniem z działalności burmistrza.
Na zakończenie obrad przewodniczący rady przypomniał działania podejmowane w okresie międzysesyjnym, a radni w części „wolnych wniosków” przedstawili sprawy zgłaszane przez mieszkańców.
Pełny zapis XII sesji Rady Miasta Jarosławia z 17 lutego br. dostępny jest w formie transmisji na stronie internetowej www.miastojaroslaw.posiedzenia.pl w zakładce „Archiwum”.
Wykaz obowiązujących obecnie uchwał znajduje się na stronie internetowej www.prawomiejscowe.pl
Galeria
Czytaj również
-
Miasto30.04.2025
-
Miasto30.04.2025
Obchody świąt majowych - patriotycznie i na sportowo
-
Miasto30.04.2025
III Ogólnopolskie Forum Doradców Metodycznych.
-
Miasto30.04.2025
Tydzień Bibliotek 2025 - „Biblioteka. Lubię tu być”
-
Miasto28.04.2025
Finał akcji "Jarosławskie Pola Nadziei 2025"
-
Miasto28.04.2025
Edukacja matematyczna w przedszkolu i szkole podstawowej